Joanna Sitnik-Van Hasselt

Jestem absolwentką Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, specjalizacji – Konserwacja Malarstwa. W trakcie studiów byłam stypendystką programu Erasmus, dla najlepszych studentów, w ramach którego wyjechałam na pół roku na Uniwersytet w Antwerpii (Universiteit Antwerpen) w Belgii. Po studiach odbyłam półroczną praktykę w Królewskim Muzeum Sztuk Pięknych w Antwerpii (Koninklijk Museum voor Schone Kunsten Antwerpen). W 2017 roku odbyłam półroczny staż w instytucie Stichting Restauratie Atelier Limburg (SRAL The conservation institute) w Maastricht w Holandii, w którym następnie pracowałam jako konserwator przez 2.5 roku. Specjalizuję się w konserwacji malarstwa sztalugowego na podłożu płóciennym i drewnianym. W swojej  dotychczasowej praktyce miałam okazję  pracować z obiektami dawnych mistrzów, jak Lucas Gassel czy Aleksander Keirincx, artystów osiemnasto-, dziewiętnasto- i dwudziestowiecznych oraz dziełami sztuki współczesnej. W swojej kilkuletniej pracy w Instytucie Konserwatorskim Sral The conservation institute miałam kontakt zarówno z dziełami z kolekcji niderlandzkich i belgijskich muzeów i instytucji publicznych, domów aukcyjnych oraz prywatnych kolekcji a także konserwowałam obrazy z pałacu holenderskiej rodziny królewskiej. Wykonywałam również ocenę i kontrolę stanu zachowania obiektów muzealnych.

Po kilku latach wróciłam do Polski aby wykorzystać zdobytą wiedzę i doświadczenie na rodzimym gruncie. Aktualnie prowadzę własną pracownię konserwatorską w centrum Warszawy.
Jestem również założycielką Eukon Conservation, pierwszego w Polsce miejsca organizacji profesjonalnych warsztatów dla konserwatorów dzieł sztuki.

Jeżeli szukasz profesjonalnej pomocy konserwatorskiej na najwyższym poziomie, zapraszam do kontaktu. Przyjmuję dzieła z całej Polski oraz zza granicy (można wysłać dzieło do mojej pracowni za pośrednictwem kuriera).

W swojej pracy stawiam nacisk na nowoczesne metody i materiały, zawsze mając na uwadze dbałość o środowisko. Nieustannie poszerzam swoje kompetencje na międzynarodowych szkoleniach i konferencjach, ponieważ istotny dla mnie jest ciągły rozwój i podążanie za nowinkami technologicznymi.

W swojej pracy stawiam nacisk na nowoczesne metody i materiały, zawsze mając na uwadze dbałość o środowisko. Nieustannie poszerzam swoje kompetencje na międzynarodowych szkoleniach i konferencjach, ponieważ istotny dla mnie jest ciągły rozwój i podążanie za nowinkami technologicznymi.

Wywiady:

Podcast Konik Kreatywny

Wywiad dla Milk and Sun

Jak wyglądają studia na kierunku konserwacja dzieł sztuki – YouTube Art Freak 

Wywiad dla holenderskiej telewizji L1 Limburg

Podcast Sztuki Robi

Szkolenia:

Konserwacja strukturalna drewna – Ray Marchant, Tom Bobak
Rozpuszczalniki i warstwy malarskie – Gwen R. Fife
Ramy mikroklimatyczne dla obrazów na podłożu drewnianym – Sara Mateu
Szkolenie Sustainability in Conservation (SIC) – Caitlin Southwick
Nowoczesne metody dublażu obrazów na płótnie „mist lining” oraz zastosowaniu żeli w procesie czyszczenia obrazów „gel-tissue cleaning” – SRAL The conservation institute
Dwuletni kurs konserwacji archiwalnych materiałów fotograficznych i fotografii – Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie,
Półroczny kurs konserwacji papieru – Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
Kurs dawnej techniki fotograficznej – gumy dwuchromianowej – Konrad Pollesch
Kurs o inwestowaniu na rynku sztuki –  Maja Michalak, Roman Kaczkowski

Najważniejsze realizacje:

Aleksander Keirinxc „Landschap met hertenjacht” 1630r. – Królewskie Muzeum Sztuk Pięknych w Antwerpii w Belgii – praca indywidualna w ramach stażu

Kolekcja obrazów na płótnie dla pałacu Palaise Het Loo w Appelrdoorn w Holandii – łącznie 
ok. 25 obrazów (konserwacja we współpracy w SRAL The Conservation Institute)

Lucas Gassel – „Abraham’s offer” 1539r. – Museum Helmond – (we współpracy w SRAL The Conservation Institute)

„Portret nieznanej kobiety” XVIII w. kolekcja Zamku w Hoekelum, Holandia – konserwacja obrazu na płótnie (SRAL The Conservation Institute)

„The Place of stone: – Konserwacja współczesnych fresków, w ścisłej współpracy ze współczesną artystką Asli Çavuşoğlu (konserwacja we współpracy w SRAL The Conservation Institute)

Konserwacja i restauracja kurdybanów z 1737 r. z Ratusza w Maastricht w Holandii (we współpracy w SRAL The Conservation Institute)

Konserwacja i restauracja dekoracji ściennych na płótnie z komnaty królowej Holandii Beatrix z Paleis Huis ten Bosch, w Holandii (SRAL The Conservation Institute)

Konserwacja i restauracja grupy obiektów sztuki współczesnej z kolekcji teatru w Hamburgu w Niemczech (SRAL The Conservation Institute)

Louis Hartz „Portret córki” – kolekcja prywatna

XVIII wieczna ikona ukraińska – kolekcja prywatna oraz wiele innych dzieł ze zbiorów muzeów i prywatnych kolekcji.

Publikacje:

„Jak dbać o dzieła sztuki. Poradnik dla kolekcjonerów malarstwa i fotografii.” Ebook, 2021

„Zabieg prostowania negatywów małoobrazkowych na podłożach z estrów celulozy oraz cyfryzacja na potrzeby dokumentacji konserwatorskiej.” w „Czarno-biały obraz świata.” 2018, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika


„Straightening of curled negative film strips.” 2017, publikacja pokonferencyjna, Kraków, 2018

Removing Soot From the Surface of Oil Paintings, publikacja pokonferencyjna, Split, 2015

Aktywnie uczestniczę w naukowych konferencjach zarówno jako uczestnik jak i mówca. Prezentowałam wyniki swoich badań podczas wielu konferencji naukowych w Polsce i za granicą.